Symulacja pracy sieci wifi to niezbędne narzędzie w projektowaniu

Wykonanie symulacji to dość żmudna praca, ale jest naprawdę super narzędziem!
Sprawdź to poniżej na stronie. Odtwarzamy teren z zabudowaniami, drzewami i obiektami, które są w aspekcie działania sieci.
Nanosimy budynki, w nich korytarze, pokoje,  umeblowanie i wyposażenie.

Możemy odtworzyć wielokondygnacyjne budynki z ich stropami, ścianami, oknami, drzwiami i wyposażeniem wewnątrz pomieszczeń, bo to wszystko ma wpływ na rozchodzenie się i tłumienie sygnału sieci wifi.
By urealnić symulację dokładamy materiał, z którego wykonane są ściany, jakie są okna, materiał stropów i z czego wykonane jest wyposażenie pomieszczeń.

Mając w oprogramowaniu naniesione pomieszczenia możemy dobrać Access Pointy, anteny.
Możemy wybierać różne access pointy, od różnych producentów.
Oprogramowanie Tamograph Site Survey wgrywa sposób promieniowania anten access pointów, nakłada to na przygotowany projekt  pomieszczeń lub terenu i symuluje pracę sieci wifi.

Jeśli jesteś inwestorem i planujesz wykonać sieć wifi taką, by użytkownicy byli naprawdę zadowoleni, by aplikacje pracowały wydajnie, to zleć nam zrobienie symulacji.
Doczytaj artykuł do końca, a przekonasz się jak ważna może być ta symulacja i ile można zyskać wykonując ją
wirtualizacja outsourcing sieci wifi backup bezpieczeństwo
Projektant

Poniżej przedstawiamy przygotowanie do symulacji pracy sieci wifi

Zastosowanie opisywanego podejścia zapewni właściwe, niezawodne działanie sieci oraz umożliwi planowanie inwestorskie

Kształt budynku

Oprogramowanie TamoGraph Site Survey pozwala odwzorować kształt i konstrukcję budynku. Wprowadzamy do oprogramowania podkłady z AutoCAD, PDF , MS Visio  lub innego oprogramowania i pracujemy na tej kanwie.

Konstrukcja pomieszczeń

W oprogramowaniu odwzorowujemy konstrukcję i wyposażenie pomieszczeń. Zostanie to wykorzystane do symulacji pracy sieci wifi.

Grubość i materiału z jakiego wykonane są ściany

Konstrukcja budynku i użytych materiałów ma duże znaczenie dla propagacji sygnału sieci wifi. Np: ściana z cegły pełnej, grubość 20cm ma zupełnie inne tłumienie niż ściana  z materiałów lekkich.

Lekkie ścianki działowe

W dzisiejszych konstrukcjach pomieszczeń wiele ścianek działowych, wewnętrznych zrobionych jest w technologii G-K, Itong itp. Naniesienie ich na plany jest o tyle ważne, że może uda się zaoszczędzić na okablowaniu ethernet i ilości access pointów, a pozornie wyglądać może to zupełnie inaczej.

Drzwi drewniane i inne

Drewno ma bardzo silne tłumienie dla sygnału sieci wifi. Nanosimy więc drzwi drewniane (drzwi metalowe również). Podajemy ich grubość, kolor, rozmiar i położenie.

Duże metalowe obiekty

Ze szczególną uwagą należy nanosić szafy metalowe, stalowe przedmioty , klatki siatkowe wewnętrzne.  Te elementy tłumią, odbijają i zniekształcają sygnał sieci wifi.

Podajemy grubość stropów dla projektów wielokondygnacyjnych

TamoGraph Site Survey może wykonać analizę działania sieci wifi w obiektach wielokondygnacyjnych. Zawsze sygnał sieci wifi przenika przez strop piętra, a jego działanie ma wpływ na to jak zachowuje się sieć na piętrze właściwym.

Grubość ścian i ich tłumienia

Jest oczywiste, że grubość materiału ma wpływ na przenikanie sygnału sieci wifi.  Odwzorowujemy grubość ściany oraz tłumienie sygnału sieci wifi jakie wnosi.

Szklane okna i szklane drzwi

Nanosimy na plan położenie okien, ich wymiar oraz konstrukcję. Może być np. 1 szyba, 2 szyby 3 szyby. Może być drewniane , plastikowe, drewniane z ramą stalową pod szyby. Szkło okna może mieć różną grubość. Szkło wnosi duże tłumienie sygnału.

Wybieramy model Access Pointa i anten

Oprogramowanie jakim dysponujemy pozwala wybrać ze swojej bazy danych model Access Pointa, rodzaj używanych anten AP, zadać parametry pracy dla tego AP.

Rozwój rynku sieci wifi jest tak szybki, że bazy danych urządzeń szybko sie dezaktualizują. Nasze oprogramowanie potrafi wczytać propagację anten nowych access pointów od uznanych producentów i na tej podstawie użyć jej do wykonania symulacji działania sieci.

Symulacja pracy sieci wifi

Wykonując symulację zapewniamy sobie to, że nie przepłacamy za nadmierną ilość Access Pointów i że sieć wifi pracować będzie sprawnie

Symulacja pracy sieci wifi we wnętrzu budynku

Po etapie przygotowania możemy wykonać symulacje pracy sieci. Zobaczymy z jaką siłą sygnału w jakim miejscu będzie pracowała sieć.

Wybieramy kilka access pointów, od jednego lub różnych producentów, które potencjalnie chcielibyśmy wykorzystać. I umieszczamy je na planie.

Możemy dowolnie przemieszczać access pointy po obiekcie obserwując jakie zapewniają pokrycie sygnałem sieci wifi.

Da się zauważyć czy mamy pokrycie siecią wifi w każdym zakładanym miejscu. Tam gdzie widać kolor niebieski, zielony to sygnał sieci jest najwyższy. im gorszy sygnał tym kolor jest bardziej czerwony.

Jeśli ilość access pointów, które wstępnie wybraliśmy jest niewystarczająca to możemy ją zwiększyć. Fajniejszy jest fakt, że również możemy zmniejszyć ich ilość o ile symulacja pokazuje, że tak może być.

Duży teren przemysłowy, zajezdnia pojazdów, sieć osiedlowa

Możemy wykonać symulacj,e pracy sieci wifi również dla terenu poza budynkiem.

W celu przeprowadzenia symulacji postępujemy  podobnie jak w punktach powyżej, tylko że pracujemy na mapie terenu.

Analiza widma sygnału sieci wifi

Możemy poszukać i spróbować wyeliminować źródła zakłóceń w pracy sieci wifi

Pomimo najlepszych starań przy wykonaniu sieć wifi ma czasem problemy. Oczywiście najgorsze jest to, że występują w sposób nie ciągły. Są trudne do uchwycenia. Nie wiadomo co je powoduje.

Wtedy możemy szukać przyczyn poprzez wykonanie analizy widma sygnału sieci wifi.

Zakłócenia moga mieć różny charakter i przyczynę. Najczęściej są to obce sieci wifi i zakłócenia przemysłowe.

Obraz pokazuje analizę widma dla częstotliwości 2,4 GHz. Analiza została wykonana za pomocą oprogramowania  TamoGraph Site Survey oraz sprzętu Chanalyzer-5.1

Jeśli szukasz pomocy w tematach sieci wifi

TO CHĘTNIE POPRACUJEMY WSPÓLNIE

Opisz krótko co Cię interesuje, jeśli chcesz to podaj telefon .

Skontaktujemy się szybko.