Na potrzeby Klientów analizujemy możliwości użycia najlepszych narzędzi do wirtualizacji. Nie każdy wymaga tych samych rozwiązań. Patrzymy się w przyszłość biznesu naszych Klientów, by właściwie doradzić im użycie rozwiązania.
VMware vSAN pozwala rozbudować klaster vSphere o funkcję pamięci masowej klasy Enterprise.
Te same serwery, do tej pory tworzące klaster vSphere, wyposażone w dyski lokalne i połączone w ramach szybkiej sieci LAN, dają możliwość stworzenia puli współdzielonego storage bez potrzeby wykorzystania zewnętrznych macierzy dyskowych.
Planując pracę aplikacji myślimy o przygotowaniu sprzętu: serwerów z mocnymi procesorami i dużą ilością pamięci, o pojemnych macierzach dyskowych, o połączeniu ze sobą elementów za pomocą Fibre Channel, ISCSI, o uzyskaniu odpowiedniej wydajności, zaplanowaniu przestrzeni.
Software Defined Storage – VMware vSAN pozwala skupić się na aplikacjach.
Jeśli szukasz pomocy w temacie VMware vSAN
TO CHĘTNIE POPRACUJEMY WSPÓLNIE
Opisz krótko co Cię interesuje
Skontaktujemy się i szybko dostarczymy Ci potrzebnych informacji
Najpierw trzeba zrozumieć logikę organizacji całego klastra vSAN
By zbudować klaster vSAN potrzebujemy serwerów wyposażonych w dyski twarde, odpowiednich kontrolerów dyskowych, szybkiej sieci LAN oraz oprogramowania VMware vSAN.
Wymagane są min. 2 serwery fizyczne wyposażone w dyski SSD na cache oraz dyski pojemnościowe na dane.
Redundancję warstwy sieciowej zapewnią 2 switche min. 1Gbit, ale lepiej 10Gbit.
Pojemność klastra vSAN tworzona jest przez Dysk Grupy budowane z dysków znajdujących się w serwerach fizycznych.
Serwer fizyczny może mieć skonfigurowanych od 1 do 5 Dysk Grup, o ile ma tyle miejsca na dyski.
Dysk Grupa składa z 1szt. dysku SSD na cache i 1 do 7 szt. dysków na pojemność.
Jeśli używamy dysków SAS lub SATA lub NLSAS na pojemność w obrębie Disk Grup to mamy Host Hybrid vSAN. Jeśli na pojemność użyjemy dyski SSD to mamy Host All-Flash vSAN.
Zrozumienie klastra vSAN
Infrastruktura sprzętowa
Hosty fizyczne lub gotowe NODY to odpowiednio skonstruowane serwery lub apliance VMware VxRail.
3 rodzaje Nodów vSAN są możliwe do wykorzystania.ODY to odpowiednio skonstruowane serwery lub apliance VMware VxRail.
VxRAIL to nod gotowy do użycia po nadaniu mu adresacji w sieci. Zawiera licencje vSAN.
Ready Node (TM) – specjalnie stworzone serwery do użycia z vSAN. Producentów oferujących kompatybilne serwery podajemy na obrazie. Licencje vSAN należy dokupić.
Node budowany indywidualnie w oparciu o VMware HCL – serwer które możemy sami zbudowac jednak wymagane jest użycie odpowiednich komponentów. Licencje vSAN należy dokupić.
Zarządzanie współdzieloną przestrzenią dyskową w ramach klastra vSAN jest unikalne. Odbywa się poprzez polityki – Storage Policy Based Management. Zestawy polityk bazują na potrzebach aplikacji w zakresie pojemności, wydajności i dostępności.
Polityki można przydzielać w dowolnym momencie w sposób granularny nawet w zawężeniu do pojedynczej maszyny wirtualnej, a nawet pojedynczych dysków takiej VM.
Nie ma również potrzeby wcześniejszego, sztywnego wydzielania przestrzeni (deklarowania z góry), gdyż zasoby w vSAN w przeciwieństwie do tradycyjnych macierzy nie są konfigurowane statycznie jako wolumen.
VSAN nie wymaga specyficznych umiejętności potrzebnych przy zarządzaniu klasycznymi macierzami. Nie ma LUNów, ani Volumenów.
Jest prosty w obsłudze dla każdego administratora vSphere.
Zaawansowane mechanizmy kontrolujące prawidłową pracę klastra (vSAN Health) wzbogacone o mechanizm Call Home (CEIP) skracają czas rozwiązywania problemów technicznych.