Projekt sieci WiFi jest kluczowy dla inwestora

Projekt sieci WiFi jest świetnym narzędziem i może być wykorzystywany zarówno przez informatyków jak i osoby decydujące w przedsiębiorstwie, gdyż zawiera wiele przydatnych danych.

Sieć WiFi powinna oferować takie parametry by aplikacje swobodnie korzystały z zasobów serwerów, by podłączały się urządzenia z różnymi systemami operacyjnymi, by była bezpieczna i wydajna. Jak to zrobić?

Należy spełnić kilka kryteriów: zrobić projekt symulacyjny za pomocą specjalistycznego oprogramowania np. TamoGraph Site Survey, wykonać sieć WiFi bardzo starannie w zakresie każdego elementu sieci, zrobić Site Survey powykonawczy, wykonać tuning parametrów sieci opierając się na raporcie z TamoGraph Site Survey.

Dobry projekt zapewnia oszczędności wynikające z:

  • Możliwości porównania pracy access pointow od różnych producentów bez inwestycji w urządzenia, gdyż potrafimy zasymulować ich pracę
  • właściwego rozmieszczenia access pointów w obiekcie, by zachować wymagane parametry pracy urządzeń i aplikacji użytkowych
  • uniknięcia obszarów nie pokrytych sygnałem sieci wifi, gdyż podczas symulacji obserwujemy na bieżąco jak pracuje sieć wifi
  • ustawieniu optymalnych parametrów pracy access pointów, co jest związane z tym, by sygnały z access pointów nie zakłócały się, ale doskonale wspierały przemieszczającego się użytkownika
  • zaplanowaniu zarządzania siecią wifi, bo sieć to żyjący organizm i nie może być pozostawiona bez wsparcia administratora
  • przewidzeniu sytuacji awaryjnych i minimalizowaniu czasu przestoju. Jak wiemy jeden dzień przestoju generować potrafi koszty większe niż cała inwestycja w sieć wifi.

Przedstawiamy 4 etapy w projektowaniu sieci wifi

Zastosowanie opisywanego podejścia zapewni właściwe, niezawodne działanie sieci.

1. Projektowanie

Projektowanie sieci wifi

Wydaje się, że intuicyjnie określimy właściwe położenie Access Pointów. Oceniając "na oko" dobierzemy właściwy ich rozkład i pokrycie siecią wi-fi interesujących nas obszarów. Niestety często okazuje się, że wifi źle pracuje. Pojawiają się obszary gdzie wifi nie ma prawie wcale. Może się zdarzyć, że poziom sygnału jest silny, ale sieć wifi jakby nie pracowała. Zwróć się do nas zrobimy to właściwie.

Przeczytaj więcej

2. Wykonanie

Wykonanie sieci WiFi

Nawet znakomity projekt może nie przynieść efektu, jeśli wykonawstwo jest kiepskie. Każdy użyty element sieci wi-fi wnosi tłumienie sygnału i wpływa na pogorszenie jego odbioru. Właściwy dobór gniazd, wtyków, rodzaju kabla, położenia i ustawienia anten ma wpływ na to jak sieć będzie się propagowała i na ile oczekiwane usługi sieciowe będą dostępne dla użytkowników.

Przeczytaj więcej
3. Site Survey

Site Survey WiFi

Czasami całkowitym zaskoczeniem jest wynik profesjonalnej analizy i raport co dzieje się w eterze. W przestrzeni naszej sieci WiFi występuje mnóstwo zakłóceń. Urządzenia nadawcze pracują na tych samych częstotliwościach i wzajemnie się zakłócają. Pojawiają się interferencje oraz dziury bez sygnału nawet w bezpośredniej bliskości anteny.

Kontakt

4. Ustawienie optymalnych parametrów pracy

Ustawienie optymalnych parametrów pracy

Powykonawczy site survey wifi i analiza widma sygnału pozawala ocenić, czy można coś poprawić w parametrach pracy urządzeń sieci wi-fi. Zależy nam by uzyskać jak najlepszy efekt dostępności usług sieciowych: internet, pliki, video, sieci społecznościowe.

Kontakt

Jeśli szukasz pomocy w tematach sieci wifi

to zapraszamy do kontaktu z nami

Zastanów się co Cię interesuje, w czym możemy pomóc i napisz lub zadzwoń.